Prenataliniai (NIPT) tyrimai nėščiosioms

Kad užtikrintume sklandų svetainės veikimą ir galėtume pagerinti Jūsų naršymo patirtį, svetainėje naudojame slapukus (angl. Cookies). Slapukų informaciją galite pakeisti naršyklės, kurią naudojate, nustatymuose. Daugiau apie slapukus skaitykite čia.

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, visoms kūdikio besilaukiančioms moterims rekomenduojama atlikti genetinius tyrimus. Vienas tokių tyrimų yra ypač pažangus – tai tikslus naujosios kartos neinvazinis prenatalinis tyrimas (NIPT).

 

NIPT jau nuo 10-osios nėštumo savaitės iki 99,9% tikslumu įvertina: riziką dėl Dauno (21 chromosomos trisomija), Edvardso (18 chromosomos trisomija), Patau (13 chromosomos trisomija) sindromų, lytinių chromosomų skaičiaus pakitimus, visų chromosomų aneuploidijų riziką (viso kariotipo tyrimas), visų autosomų DNR fragmentų skaičiaus pokyčių t.y. makrodelecijų bei duplikacijų (>7 Mb dydžio) riziką, taip pat monogenines (vieno geno pakitimo sukeliamas) ligas.

 

NIPT rekomenduojama atlikti nuo 10-tosios nėštumo savaitės, kuomet nėščiosios kraujyje atsiranda pakankamas kiekis vaisiaus genetinės medžiagos, kad būtų galima pateikti tikslius tyrimo rezultatus. Tyrimas yra neinvazinis ir atliekamas iš nėščiosios veninio kraujo. Iš kraujo mėginio išskiriama vaisiaus DNR, kuri analizuojama dėl chromosomų skaičiaus pakitimų bei subchromosominių anomalijų. Tyrimo rezultatai dažniausiai gaunami per 3-8 darbo dienas.

 

NIPT tyrimas tinka laukiantis vieno kūdikio, dvynių arba nėštumo su nykstančiu dvyniu atveju. Neinvazinis prenatalinis tyrimas tinkamas tiek pastojus natūraliai, tiek po pagalbinio apvaisinimo procedūros, kuri yra laikoma padidintos vaisiaus anomalijų rizikos veiksniu. Taip pat NIPT tyrimas gali būti atliekamas įvykus persileidimui (nuo 5 sav.), siekiant sužinoti ar tam turėjo įtakos genetiniai vaisiaus pakitimai.

 

Atliekant NIPT, pageidaujant visiškai tiksliai nustatoma ir būsimo vaikelio lytis. Laukiantis dvynių, tyrimas nustato lytinių chromosomų buvimą (X arba Y chromosoma). Nustačius tik X chromosomą, patvirtinama, kad abiejų dvynių lytis yra moteriška, o  nustačius Y chromosomą, patvirtinama, kad bent vieno vaisiaus lytis yra vyriška. Svarbu paminėti, kad, atliekant NIPT tyrimą, tėvai turi teisę pasirinkti, ar nori sužinoti būsimo vaikelio lytį.

 

Prieš skiriant NIPT tyrimą, visuomet rekomenduojama atlikti ultragarso tyrimą, kad gydytojas nustatytų, nėštumo vystymosi eigos ypatumus, kiek yra vaisių ir įvertintų kitus svarbius aspektus.

 

 

Daugiau informacijos tel. 8-616 00300; tyrimai@placenta.lt; www.placenta.lt

Registracija tel. +370 5 234 2020.

Kad užtikrintume sklandų svetainės veikimą ir galėtume pagerinti Jūsų naršymo patirtį, svetainėje naudojame slapukus (angl. Cookies). Slapukų informaciją galite pakeisti naršyklės, kurią naudojate, nustatymuose. Daugiau apie slapukus skaitykite čia.